Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Bölümü

Program Hakkında

Eğitim, kişisel ve toplumsal değişim süreçlerinde etkili bir araçtır. İbn Haldun Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi olarak, değerlerimiz ve yetkinliklerimizle donatılmış öğrencilerimizin geleceğin inşaası sürecinde aktif rol oynaması hedefiyle yola çıktık. Eğitim Bilimleri Fakültesi bünyesinde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Üstün Zekalılar Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği alanlarında lisans ve lisansüstü programlarının hayata geçirilmesi planlanmaktadır. Bu programlarda öne çıkan, disiplinler arası etkileşimi ön plana çıkararak, yaratıcı ve eleştirel düşünmeyi teşvik ederek, doğu ve batı kültürel mirası arasında entelektüel bir köprü kurulması olacaktır.

Öğrencilerimiz, ilgi alanları ve uzmanlıklarının gereği doğrultusunda, üniversitemizin çeşitli bölümlerinden ders alabilecek, çeşitli yurtiçi ve yurtdışı araştırma olanaklarından faydalanabileceklerdir. Eğitim bilimleri fakülte programları öğrencilerine bizzat yaparak ve tecrübe ederek öğrenme fırsatı sunacak ve bu yönde çeşitli kurumlarda gerekli staj desteğini sağlayacaktır. Fakültemizde yetişen öğrenciler bireylerin, eğitim kurumlarının ve toplumun ihtiyaçlarına hizmet edebilecek donanıma sahip olacaktır.

Üniversitemiz, öğrencileri için en üst düzey teknolojik ekipman, yeme içme ve konaklama imkanları sağlayacaktır. Eğitim Bilimleri Fakültesi, dünyanın her yerinden uluslararası öğrencileri bünyesine katarak kampüs içerisinde çok kültürlü bir ortam yaratmayı hedeflemektedir. Üniversitemiz İstanbul’da bulunduğundan, öğrencilerin kültürel etkinliklere, festivallere, konserlere katılmak, müzeler ve tarihi yerler görmek için yılın her dönemi sayısız fırsatları olacaktır.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü günümüzde, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, dünyanın her yerindeki en popüler alanlardan biri haline gelmiştir. İbn Haldun Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünün öğretim politikası, medeniyetler arası etkileşim ile ortaya çıkabilecek alternatif bir danışmanlık modelini keşfetmek, kullanmak ve etkinleştirmek olacaktır.

Bölüm, öğrencilerin psikoloji, sosyoloji ve felsefe bölümleriyle yakından çalışarak çok geniş bir yelpazede ders seçmelerine imkan sunmaktadır. Eğitim Bilimleri Fakültesi bünyesinde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında lisans ve tezli yüksek lisans programımız bu yıl öğrenci alımı yapacaktır. Lisans programının süresi 5 yıl (bir yıl İngilizce hazırlık sınıfı ve 4 yıllık lisans eğitimi); tezli yüksek lisans programının süresi 2 yıl (bir yıl yüksek lisans ders dönemi ve 1 yıl tez yazım dönemi) olmak üzere belirlenmiştir. İlerleyen zamanlarda Fakültemiz bünyesinde doktora programının da açılması planlanmaktadır.

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur